o Narnii

30. března 2008 v 16:49 | radka |  o Filmech
Čtyři sourozenci Pevensiovi, Petr, Zuzanka, Edmund a Lucinka, odjedou z bombardovaného Londýna na klidný venkov. Ubytováni jsou v gotickém sídle tajemného profesora Kirkea a jeho chladné pečovatelky slečny MacReadové. Zde tráví čas nejenom studiem, ale samozřejmě také hrami. Při jedné takové hře na chovávanou objeví nejmladší Lucinka kouzelnou skříň, skrz níž se lze dostat do pohádkové země. V zasněženém lese za skříní potká fauna Tumnuse, který ji ve svém skalním obydlí poví o Narnii a vládě zlé Bíle čarodějky. Po návratu Lucince její sourozenci nevěří, ale později se v Narnii ocitnou všichni. Bílá čarodějnice samozřejmě dávnou věštbu zná a tak se v boji o svůj život musí všichni čtyři nakonec Jadis postavit.
Celý příběh vyvrcholí závěrečnou bitvou mezi vojskem zlé královny a vojskem lva Aslana, jenž přišel pomoci Narnii a jejím čtyřem budoucím vládcům.
sourozenci Pevensiovi, Petr, Zuzanka, Edmund a Lucinka
Letopisy Narnie se neubrání srovnání s trilogií Pána prstenů, ostatně tomu se ještě dlouho neubrání žádný výpravný fantasy film. Navíc oxfordsky profesor C. S. Lewis byl Tolkienovým přítelem a část filmu se také natáčela na Novém Zélandu. Jenže zde jakákoliv další podobnost s Tolkienovou trilogií končí. Všech sedm knih o zemi za skříní psal Lewis hlavně pro malé děti, čemuž ostatně odpovídá i vznik filmu ve studiu Walt Disney a režie Andrew Adamsona, jenž předtím režíroval jen oba díly animovaného Shreka. Ač se jeho hraný debut drží téměř věrně předlohy, nedokáže Adamson převést na plátno v poutavé podobě čtivost knižní předlohy, v niž se toho k režisérově obraně opravdu zas tak moc neděje - na rozdíl od již zmiňovaného Pána prstenů. V dětské knize je to výhoda, ve filmu dlouhém 125 minut to však bohužel působí nudně a nepomohou ani počítačové triky od WETA, ILM, Sony Pictures Imagework a Rhytm & Hues. C. S. Lewis už před lety nechtěl, aby se jeho Narnii dočkala zfilmování, asi věděl proč.
Bílá čarodějnice Jadisy
Je důležité se také zmínit o duchovním poselství knih o Narnii. C. S. Lewis se pod vlivem J R. R. Tolkiena stal zarytým katolíkem a celá jeho literární tvorba je tím ovlivněna. V knize Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň se Lewis snaží v pro děti srozumitelném příběhu přiblížit život Ježíše Krista v podobě lva Aslana, který se kvůli záchraně dětí obětuje a následně vstane z mrtvých, aby svedl boj s ďáblem v podobě čarodějnice Jadisy. Ostatně všechny knihy o Narnii jsou jakousi skrytou výukou křesťanských hodnot a symbolů.
Režisér Adamson natočil Letopisy Narnie přesně v duchu filmů studia Disney. Ač se to dle trailerů nezdá, je tento film určen hlavně pro děti. Obsahuje vše, co by měla obsahovat pořádná pohádka, včetně dobrého konce, kdy dobro zvítězí a zlo je poraženo. Adamsonovi se, ale bohužel nepovedlo zopakovat to co u obou dílů Shreka, při jejichž sledování se bavili malí i velcí diváci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama