osmák degu

30. března 2008 v 16:05 | radka |  hlodavci
U nás zatím poměrně neznámé zvířátko se jménem osmák degu (latinsky Octodon degus) většina z vás asi nezná. Což je škoda, protože osmáci jsou skvělí domácí miláčkové, nejsou nijak zvlášť nároční a přitom jsou daleko inteligentnější než většina hlodavců, kteří jsou u nás častěji chovaní, jako například křečci. A navíc je s nimi velká legrace. Nemyslete si, nic proti křečkům nemám, taky jednoho doma mám, ale s osmáky si prostě víc užijete.
Moje seznámení s osmákem bylo úplně náhodné - v restauraci mě oslovila nějaká cizí holka, co už osmáka doma nemohla mít, jestli bych si ho nevzala. Já jsem o tom neměla čas vůbec přemýšlet, a tak jsou souhlasila. A vůbec této náhody nelituju. Máme sice trochu překousané kabely (když na osmáky nedáme pozor) a v noci nemůžeme spát kvůli různým zvukům ozývajícím se z klece způsobeným převážně rachtáním kolotoče (nespěte s osmáky v jednou pokoji), ale na druhou stranu si užijeme spoustu srandy.
//<![CDATA[ &lt;!-- function okno(cesta, sirka, vyska){ var nahore = Math.floor ((screen.width - sirka) / 2) var vlevo = Math.floor ((screen.height - vyska) / 2) var newokno = window.open(cesta,'','toolbar=0,location=0,directories=0,status=0,menubar=0,scrollbars=0,resizable=1,width=' + sirka + ',height=' + vyska + ',top=' + nahore + ',left=' + vlevo); newokno.focus(); } // --&gt; //]]>
» Biologické zařazení osmáka degu Původ
ŽofinkaOsmáci byli do Evropy a severní Ameriky přivezeni z Chile, kde žijí od západního pobřeží až po hory Andy. Původní důvod, proč byli ze své domoviny vyvezeni, bylo to, že se na nich v laboratořích zkoumala cukrovka (kvůli jejich špatné schopnosti strávit cukr). V Evropě jsou poměrně rozšíření, v Americe méně, což je zřejmě způsobeno tím, že už se tam dovážet nesmějí. Dají se koupit v některých zverimexech a stojí v průměru od 150 do 200 Kč.
Zajímavost - ocásek
Osmák bez ocásku Nikdy nechytejte osmáka za konec ocásku - jako obranu před svými přirozenými nepřáteli je totiž schopen štětičku pustit. Výsledkem je krvavá ranka, která postupně zasychá a asi třetina až polovina ocásku postupně odpadně nebo si jej osmák ukouše. Sice to nemá nějaké vážné následky, ale ocásek už nikdy nedoroste a ačkoli to bude možná vzhledově vadit spíše vám než osmákovi, je zbytečné riskovat zranění, takže se raději ocásku příliš nedotýkejte.
Podívejte se na ukázku, jak potom kratší ocásek vypadá.
Jakého věku se dožívají
V přírodě se osmáci nedožívají vysokého věku, protože mají hodně přirozených nepřátel. Podle výzkumu biologů se polovina osmáků nedožije ani 1 roku, pouze 1 % dosáhne věku 2 let a jen jeden z asi 5400 studovaných jedinců byl naživu ještě ve věku 4 let.
Zato v zajetí se osmáci dožívají často 5 let i více, vím o případu, kdy se osmák dožil 9 a dokonce i 11 let. Samičky bohužel umírají daleko dříve pokud žijí se samečky, protože časté porody je vyčerpávají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mmmska Mmmska | Web | 30. března 2008 v 16:05 | Reagovat

Ahojky Prosííím nehlásla by jsi pro Amy Lee v anketě nejlepší celebrita roku 2008 !? Opravdu, moc to pro mě znamená !

http://hitparadacelebrit.blog.cz/0803/predsemifinalove-kolo-hlasuj-tady#komentare

Kdyby jsi potřebovala hlas napiš na blog ! Předem díky a moc mocinky moc se omlouvám za reklamu !

TaQy mám osmáka hihi, je mi 9 let

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama