Zlatý retrívr

30. března 2008 v 12:39 | radka |  Psi
Zlatý retrívr byl vyšlechtěn ve Velké Británii. Tento atraktivní a přátelský pes je považován za nejklidnější plemeno ze všech retrívrů, a proto je z nich nejčastěji chován.
Celkový vzhled: Symetrická a vyvážená stavba těla. Silná bedra, hluboký hrudník s dlouhými klenutými žebry a rovná linie hřbetu. Hlava a lebka vyrovnaná s výrazným stopem ( kolmé nasazení čela nad kořenem nosního hřbetu ). Lebeční partie široká. Silná morda, široká a vysoká, zhruba stejně dlouhá mozkovna. Černý nos. Oči tmavohnědé, posazené široce od sebe, z tmavým okrajem víček. Ušní boltce středně velké, posazené přibližně ve výšce očí. čelisti silné z pravidelným nůžkovým skusem. Přední končetiny rovné a kolmo postavené. Zadní končetiny silné a svalnaté, se správnou délkou holeně a dobře vyvinutým kyčelním kloubem. Při pohledu zezadu musí být patní klouby nízko posazené a rovné, bez vybočení. Nežádoucí je "kravský postoj" ( nohy do x ). Zlatí retrívři mají okrouhlé kočičí tlapy. Ocas nasedá na úrovni hřbetu a na této úrovni má být i nesen. Dosahuje až k patám a neměl by být na konci zahnutý.Retrívr jím švihá svižně.
Velikost a hmotnost: Psi mají výšku v kohoutku 56 až 61 cm, feny 51 až 56 cm.
Samci váží 35 až 38 kg, feny dosahují 27 až 30 kg.
Srst a zbarvení: Osrstění hladké nebo vlnité, s hustou vodoodpudivou podsadou a prodlouženými chlupy a výraznými prapory ( místa na ocase nebo na končetinách porostlá velmi dlouhou srstí.) Přípustné jsou všechny odstíny od zlatého po krémový,nesmí se však vyskytovat mahagonová ani červená barva. Povoleno je menší množství bílých chlupů na hrudi.
Povaha: Přátelská, mírná, přítulná a důvěřivá s výraznou ochotou k poslušnosti. Zlatý retrívr je inteligentní a má vrozené vlohy pro plnění různých úkolů. Zlatí retrívři jsou známi schopností získat si srdce lidí. Zejména jejich feny mají tak oddaný pohled, že mu nelze odolat.
Potřeby a vlastnosti: Zlatý retrívr zbožňuje vodu a plavání, je to vášnivý lovecký pes, který potřebuje hodně volného pohybu a zaměstnání. Toto plemeno je stejně jako labradoři ceněno jako ideální slepečtí psi. Dají se snadno ovládat a vynikají ochotou plnit povely.Dobře vychovaný zlatý retrívr s přehledem zvládá všechny povinosti. Děti i ostatní domácí zvířata v něm nacházejí oddaného kamaráda na hraní.
Péče: Jednou týdně česání a kartáčování. Zastříhávání srsti postačí jednou za tři týdny.
Velikost: kohoutková výška psa je 56 - 61 cm, feny 51 - 56 cm. Zbarvení: jakýkoli odstín zlaté nebo krémové, nikoli červené nebo mahagonové. Několik bílých chlupů pouze na hrudi je přípustných. Vzhled: hlava: vyvážená a dobře modelovaná, lebka široká, ale ne hrubá, je dobře posazená na krku, čelist je silná, široká a hluboká. Délka čenichové partie je zhruba stejná jako vzdálenost od velmi dobře vyznačeného stopu k týlnímu hrbolu. Oči: tmavě hnědé, posazené široko od sebe, s tmavě pigmentovanými okraji víček. Uši: přiměřeně velké, nasazené přibližně v úrovni očí. Zuby: v silných čelistech mají dokonalý, úplný, pravidelný, nůžkový skus. Krk: je správné délky, čistý a svalnatý. Tělo: vyvážené, krátce vázané, s hlubokým hrudníkem a žebry, která jsou dobře klenutá. Hřbet je rovný. Končetiny: hrudní končetiny jsou rovné, dobrých kostí, kosti pažní jsou přiměřené délky, aby končetiny byly dobře umístěné pod tělem, lokty těsně přiléhají. Pánevní končetiny i bedra jsou silné a svalnaté, dobře skloněná hlezna jsou rovná při pohledu zezadu, ani utočená, ani vytočená. Kravský postoj je nanejvýš nežádoucí. Tlapy: okrouhlé a kočičí. Ocas: nasazený a nesený v úrovni hřbetu, dosahuje až k hleznům, bez zatočení na konci. Srst: plochá nebo zvlněná, s dobře vyvinutou, hustou a vodovzdornou podsadou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama