žralok lidožravý

30. března 2008 v 16:16 | radka |  ostatní zvířata

ŽRALOK LIDOŽRAVÝ

Lidé žraloka lidožravého nazývají žralok bílý nebo bílá smrt. Seznam všech útoků tohoto mořského tuláka na koupající se lidi a na malé čluny by byl velmi dlouhý a krvavý.

Žralok lidožravý náleží mezi nejobávanější živočichy v moři. Dává přednost vodám mírných zeměpisných šířek a většinu času tráví samotářským životem na otevřeném moři. Je odsouzen k neustálému pohybu, protože jedině tak může jeho krev rozvádět po těle dostatek kyslíku.
Velmi mnoho útoků na člověka má skutečně na svědomí žralok lidožravý. Svědčí o tom zcela jednoznačně otisky zubů na poškozených surfovacích prknech a bocích člunů, ale i zranění napadených lidí, kteří útok žraloka přežili. Sám žralok je ovšem velmi vyhledávaným úlovkem sportovních rybářů. Pro mnohé z nich často představuje největší kořist jejich života. Žraloka lidožravého spolehlivě poznáte podle jeho vysoké trojúhelníkové hřbetní ploutve a podle silného, poloměsíčitého ocasu. V součastnosti se žraloci loví opravdu jen kvůli sportu a méně často pro maso. To totiž nemá příliš dobrou chuť, protože je prosyceno různými zplodinami a močí. O žralocích lidožravých toho dosud nevíme mnoho. Pokusy studovat jejich život v jejich přirozeném prostředí prozatím ztroskotávají, jednak proto, že žralok lidožravý je měrně vzácný a jednak i proto, že musí být neustále v pohybu. Nelze jej dlouhodobě chovat v zajetí, takže ani tam se nemůže začít s pozorováním. Proto o tomto druhu žraloka dosud přetrvává celé řada pověr a bájí, nejvíce mezi pověrčivými národy tichomořských ostrovů.
Zoologové se domnívají, že jakmile žralok lidožravý dosáhne určité délky a hmotnosti, změní od základu své dosavadní životní návyky. Vypadá to jako by zvíře, které doposud spokojeně žilo v horních vrstvách vody pod hladinou, zničeho nic opustilo své osvědčené lovecké metody a navždy zmizelo v temných hlubinách moří a oceánů. Stejně dobře je možné přijmout i předpoklad, že jakmile žralok lidožravý dosáhne potřebné velikosti, změní pohlaví ze samčího na samičí (tak je tomu například upyskounů a i u některých druhů kaniců). Možná, že příroda tímto způsobem zajišťuje přežití druhu, neboť jen velkým a silným jedincům dává možnost přivést na svět zdatného a zdravého potomka rodu. Způsob života se liší také u druhů živorodých a u žraloků kladoucích vajíčka.

O tomto druhu žraloka člověk ještě moc neví a snad příroda ani více nechce prozradit a je to dobře, protože snad díky tomu i tento vzácný druh žraloka nevyhyne díky člověku! (zásluhou člověka už bylo vyhubeno dost zvířecích druhů).
V podstatě skoro každý živočich žijícíc v oceánu je potencionální kořistí žraloka lidožravého - čím větší, tím lepší! tuňáci, marlíni (marlíni jsou ryby příbuzné makrelám) a měčouni patří k jejich nejmilejším pochoutkám, zatím co delfíny, tuleně a lachtyny si dají jako svačinku. Naprostá většina lidožravých žraloků loví samotářsky. Stává se, že krev rozptýlená ve vodě přiláká k lovci a jeho oběti další žraloky (žraloci lidožraví dokážou totiž vicítit jednu kapku krve i v 4,6 milionech litrů), z nichž si každý urve svůj díl. V součastné době neexistují žádné studie o tom, kolik potravy spotřebuje žralok lidožravý za jeden den, je ale známé, že její množství závisí na teplotě vody a na tom, kolik kořisti má zrovna žralok na dosah. Pro lovícího žraloka je životně důležitý mimořádně jemný čich, který je zárověň nejcitlivější ze zraločích smyslů. Čichem totiž dovedou vystopovat potravu na velkou dálku. Tisíce drobných jamen, kterými je poseta celá špice jeho čenichu, představuje důležité smyslové orgány. Mimo to je také žralok lidožravý schopen se orientovat pomocí ultra zvuku. Zdá se, že žralok loví kořist na kterou právě netrefí, bez ohledu na to, jestli před malou chviličkou sežral jednu takovou porci. Na druhou stranu je mu zcela lhostejné, že občas musí vydržet i velmi dlouhou dobu bez potravy.
Tělesné rozměry:
Délka: asi 3 až 6 metrů, ale může být i více!
Hmotnost: něco mezi 1200 a 3000 kg


Rozmnožování:
O rozmnožování víme jen velmi málo, ale domníváme se, že žralok lidožravý přivádí mláďata na svět živá a neklade vajíčka.


Způsob života:
Chování: samotářský, neustále je v pohybu.
Potrava: v podstatě sežere všechny ryby i teplokrevné živočichy, které může ulovit.
Délka života: bohužel, ale tento údaj není znám!


Řada zubů:
až sedm a půl centimetru dlouhé žraločí zuby, které mají trojúhelníkový tvar a pilkové okraje (více: fotografie dole na této stránece). Takto pak žraloci snáze krájejí maso z ulovené oběti. Všem žralokům, a tedy i žraloku lidožravému mohou ulomené nebo vypadené zuby dorůstat. Zuby vyrůstají v celých řadách a zůstávají uloženy v čelistech, dokud jich není zapotřebí. Ztratí-li žralok jeden zub, dhurý zub jej ze zadu nahradí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama